Suvenýr nebo ilegální kontraband? Celníci varují před exotickými dárky z dovolené
Léto se nezadržitelně blíží a to pro mnoho lidí znamená dovolené v nejrůznějších koutech světa. A u takových dovolených je často zvykem si domů přivézt nějaký ten exotický suvenýr. Podle Celní správy ČR si však tímto způsobem můžete zadělat na opravdové problémy!
Mušle, korály nebo třeba výrobky ze slonoviny patří k častým suvenýrům z dovolených v exotických krajinách. Ne vždy se však jedná o dárečky, může totiž klidně jít o ilegální dovoz chráněných a ohrožených druhů. O legalitě dovezených položek rozhodují pravidla definovaná úmluvou CITES.
Ta dělí exempláře do tří kategorií podle ohroženosti. Nejkritičtější jsou druhy ze skupiny CITES I. Do té patří na 630 druhů živočichů a asi 300 druhů rostlin. Jde hlavně o druhy, kterým bezprostředně hrozí vyhubení. „Jedná se například o oba druhy slonů, nosorožce, všechny lidoopy, některé palmy a vzácné exotické dřeviny a další druhy,“ stojí na stránkách České inspekce životního prostředí. Mezinárodní obchod s těmito druhy a výrobky z nich je zakázaný. Například slonovina by cestovatele mohla dostat do velkého maléru. Z českých druhů do této skupiny patří například orel mořský a vydra říční.
Do skupiny CITES II patří druhy, které by mezinárodním obchodem mohly být ohroženy. Tento obchod proto podléhá regulaci, není však nelegální. Seznam CITES II už je daleko obsáhlejší a zahrnuje 4800 druhů živočichů a skoro 30 tisíc druhů rostlin. Patří do něj například většina druhů opic, kočkovité šelmy, některé druhy papoušků a krokodýli. Kabelka z krokodýlí kůže tak může vyjít pěkně draho. „Z fauny a flóry ČR jsou do této kategorie kromě všech dravých ptáků a sov zahrnuti vlk, medvěd, rys, kočka divoká, čáp černý a další druhy,“ uvedla inspekce.
Kategorie CITES III obsahuje pouze 130 druhů živočichů a 12 druhů rostlin. Jedná se o exempláře, které jsou mezinárodním obchodem ohrožené jen v některých zemích. „Příkladem může být mrož lední - Kanada, či hyenka hřivnatá -Botswana aj,“ upřesnila inspekce. „Přemýšlejte, co si balíte do kufru. Jaký to má smysl?“ uzavřela Celní správa varování pro cestovatele v příspěvku na facebooku.
Normální lidé jedou na Balkán, MNE, BIH, Albánie, Řecko, Turecko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko a další státy a adoptují pejska, kterých jsou tu tisíce.
Vyřízení dokladů není náročné a stojí pár eur.
A ten pocit, že jste tvorečkovi zlepšili, ale mnohdy spíše zachránili život, je nezaplacení.. 🙂👍🍀