Americký generál pro Blesk: Výhrůžky našim vojskům? Další boj není v zájmu Íránu, režim by ho neustál

Autor: Martin Valeš - 
14. června 2025
15:32

Po bolestivých ranách, které Írán utrpěl komplexními izraelskými údery, hledají představitelé islamistické země, jak reagovat. Někteří by se nezastavili u odplaty proti židovskému státu a vyhrožují i Spojeným státům, které mají v regionu velkou vojenskou přítomnost. „Kdyby na nás zaútočili, následoval by americký vojenský zásah proti Íránu. Přežití jeho režimu by pak bylo velkou otázkou,“ komentoval pro Blesk Zprávy John R. Allen, vysloužilý generál Námořní pěchoty Spojených států a někdejší velitel sil USA a NATO v Afghánistánu.

Považujete izraelský útok proti Íránu za úspěšný?

Údery zásadně změnily velkou část Blízkého východu, jak jsme ho po generaci znali. Izrael, který velmi pozorně sleduje íránský jaderný program, dospěl k závěru, že Íránci se nakonec rozhodli, že vysoce obohacený uran, který mají, hodlají využít jako zbraň. A v očích Izraele nastal okamžik, kdy je třeba na tuto kapacitu zaútočit, aby si stát zachoval svou existenci.

Samozřejmě jen Izraelci vám mohou s jistotou říci, proč to udělali. Z pohledu zvenčí se to jeví, že Izrael dospěl k závěru, že jeho budoucnost je vázána na to, zda Íránu bude dovoleno mít jadernou zbraň. Spojené státy vždycky říkaly, že jim nikdy nedovolíme jadernou zbraň mít, a měli jsme schopnost tomu zabránit. Ale to Izrael se rozhodl konat.

Někteří v Íránu teď vyhrožují odplatou i proti USA, vidíte to jako reálnou hrozbu?

V krátkodobém horizontu budou Spojené státy velmi pečlivě sledovat, aby Írán na Američany v regionu nezaútočil. Máme v regionu velmi významné vojenské síly, abychom ochránili tok ropy u našich arabských spojenců a tak dále. Írán by udělal velmi dobře, kdyby nyní na Američany neútočil. My jsme se na útoku nepodíleli. Pravděpodobně jsme o něm věděli, ale útoku jsme se neúčastnili. A kdyby Írán otočil a zaútočil na Američany, téměř jistě by to za této administrativy přivedlo Spojené státy k vojenskému zásahu proti Íránu. Mají teď jeden boj, který se jim nedaří. Nepotřebují druhý boj, který by je vyřídil. A myslím si, že to je právě teď v myslích íránských vůdců – otázka přežití jejich režimu. Pokud by do toho vstoupily Spojené státy, bylo by podle mě přežití jejich režimu velmi pochybné.

Co se teď dá čekat od Spojených států?

Prezident Donald Trump nabídl Íráncům politické řešení a dal jim lhůtu. Íránci jsou mimořádně dobří v protahování věcí. A on řekl: „Jsem připraven s vámi navázat politický vztah“, což je pro mnohé z nás vlastně překvapení, protože jsme si vždycky mysleli, že o něj nemá zájem. Ale vedl řadu rozhovorů s Íránci. Nezdálo se, že by někam směřovaly, ovšem teď si myslím, že zde potenciál pro politické vztahy je, mohl by z tohoto okamžiku vzniknout.

A co čekat od Íránu?

Mohou využít příležitosti navázat politické vztahy se Spojenými státy. Přestat směřovat k jaderné zbrani a uvidíme, co z toho vzejde.

John Rutherford Allen (72) velel americkým „mariňákům“ v Iráku (2006-08), poté i všem americkým a aliančním vojskům (Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly- ISAF) v Afghánistánu. Do výslužby odešel roku 2013 jako čtyřhvězdičkový generál. Dělal pak poradce americkým ministrům, podílel se na hledání řešení izraelsko-palestinské otázky, prezident Barack Obama jej jmenoval speciálním vyslancem pro boj s tzv. Islámským státem. Stojí v čele Globsec GeoTech Centra, které vzniklo na loňské konferenci Globsec v Praze. Té se zúčastnil i letos.

Video  Izraelské stíhačky při úderu na Írán  - Israeli Air Force
Video se připravuje ...

11:38
Dnes

Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily 15 lidí, včetně tří dětí, uvedla podle agentury AFP místní civilní obrana. Izraelská armáda AFP sdělila, že konkrétní údery nemůže bez přesných souřadnic komentovat a dodala, že v pásmu provádí operace, jejichž cílem je zničit vojenské schopnosti teroristické skupiny Hamás.

Sedm lidí, včetně jednoho dítěte, zahynulo při vzdušném úderu na stany s vysídlenými Palestinci poblíž Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, uvedl Muhammad Mughajir z palestinské civilní obrany. Dodal, že při dalších dvou náletech, rovněž na stanové tábory na pobřeží poblíž tohoto města, zahynulo osm lidí, včetně dvou dětí.

10:11
Dnes

Izraelská armáda připravuje plán, který má zabránit tomu, aby se Írán opět stal hrozbou pro Izrael, řekl dnes izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Informuje o tom agentura Reuters. Kacův komentář přichází na pozadí 12 dní trvající vzdušné války, kterou Izrael zahájil v noci na 13. června útokem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a vojenské špičky. Do konfliktu se leteckými údery na tři jaderná zařízení jednorázově zapojily i Spojené státy. V noci na 24. června oznámil americký prezident Donald Trump příměří mezi Izraelem a Íránem, které je dodržováno.

Kac dnes vysoce postaveným izraelským vojenským představitelům řekl, že armáda musí být připravena, jak po zpravodajské, tak po operační stránce, aby měl Izrael vzdušnou převahu a aby Teherán nemohl znovu získat své předchozí schopnosti.

7:13
Dnes

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.

Americký prezident Donald Trump dnes brzy ráno středoevropského času novinářům řekl, že Hamás by mohl sdělit svou odpověď na návrh příměří do 24 hodin, uvedla agentura Reuters. Podle jejího zdroje Izrael očekává odpověď Hamásu nejpozději dnes.

Trump tento týden napsal, že Izrael souhlasil s podmínkami nezbytnými k uzavření 60denního příměří. Podle Reuters návrh počítá s předáním deseti živých rukojmích a vrácením 18 těl mrtvých zajatců. Dokument rovněž počítá s tím, že první den příměří se začne izraelská armáda po propuštění osmi rukojmích stahovat z oblastí severní části Pásma Gazy, a to na základě map, které budou teprve dohodnuty. Sedmý den příměří po navrácení pěti těl rukojmích se armáda začne stahovat z jižní části Pásma Gazy, opět na základě map, které budou teprve dohodnuty.

Zobrazit celý online

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi