Praha hledá vánoční strom formou soutěže popatnácté. Strom může navrhnout kdokoli, nemusí být jeho majitelem. Fotografie a popis stromu mohou zájemci posílat na e-mail info@taiko.cz. Mělo by jít o jehličnan, který je přerostlý, začíná být nebezpečný svému okolí nebo stojí na stavebním pozemku.
„Ve většině případů rostly stromy na soukromých pozemcích majitelů, ale bylo velké riziko, že spadnou na dům nebo jeho obyvatele. Centrum Prahy už ale také zdobily stromy z veřejných prostranství, které bylo potřeba pokácet kvůli jejich výšce nebo plánované stavební činnosti v okolí," uvedla Tietze.
Ideálním vánočním stromem je podle pořadatelů zdravý smrk ztepilý vysoký 23 až 25 metrů s rovnoměrným rozprostřením větví a pravidelným kmenem. Po pokácení bude upraven na bezpečnou výšku 22 metrů. Důležitá je také dostupnost stromu – ideálně by měl růst v blízkosti silnice, technika si však podle Tietze dokáže poradit i s náročnějšími podmínkami. Zda je strom bezpečný pro Staroměstské náměstí pak posoudí odborníci.
O pokácení, převoz a výzdobu stromu se stejně jako v předchozích letech postará městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP). Vítězný strom vyberou pořadatelé spolu se zástupci města nejpozději 3. listopadu.
Loňský strom pocházel z obce Krompach na Českolipsku. Jeho dřevo studenti Střední odborné školy Jarov po Vánocích využili k výrobě hmyzího domku, zahradních laviček a voliér pro drobná zvířata, které nyní slouží například v Dětském centru Paprsek v Praze 9.