„To letíš jenom s tímhle malým batůžkem?“ Věta, kterou slýchávám od přátel i známých často. Za poslední roky jsem se musela naučit sbalit do příručního zavazadla 40 x 20 x 25 cm, abych i za málo peněz mohla do světa. Všechno se zdražuje, takže jsem kufr nahradila batůžkem a hotely vyměnila za ubytovny, tedy hostely. Jejich úroveň se dá vždycky zjistit předem a zatím mám samé dobré zkušenosti, jak dobře se v nich dá přenocovat. Díky těmto úsporným „opatřením“ mohu létat často a cestovat tak za malý peníz. A ano, není to pro každého. Každopádně i pro náročné cestovatele mám pár tipů, kde se dá ušetřit.
VIDEO: Jaká jsou nejkrásnější města ve Španělsku?
Letenky kupujte pozorně
Pokud cestujete na vlastní pěst, bez cestovky, chce to si podrobně přečíst, co a za kolik kupujete, než odešlete platbu. Zadáváte-li údaje, začíná tanec mezi další nabídkou: Takže, opravdu potřebujete další kufr? Nezvládla byste to s menším? Je nutná rezervace místa? Přednostní odbavení? Občerstvení na palubě? Za to všechno si připlatíte. Chápu, že když letíte jednou začas, dopřejete si dovolenou se vším všudy. Ale pokud jste na cestách často, lze náklady takto snížit. Znáte to, korunka ke korunce… Ještě jeden tip: Ať jste na jakémkoli vyhledávači letenek, vždycky se zaměřte na to, kdy a jak dlouho je plánovaný let nabízen. Lákavě vypadají ceny, ale když vidíte, kolik vám let zabere času a že místo přímého letu budete muset přestupovat, už to takový šlágr není. Levné jsou lety mimo špičku, ale musíte brát v potaz, jestli se z letiště pak dostanete do cíle. Abyste si nemusela doplatit taxi, protože tak brzy ráno nebo v noci už veřejná doprava nejezdí. Takže žádné rychlé pohyby, pěkně vše zjistit a zvážit. Až pak platit.
Hotel plánujte
Správná rezervace hotelu je zdánlivě malý detail, dokáže z průměrné cesty udělat luxusní zážitek, nebo také naopak. „Z hlediska ceny bývají ideálním obdobím pro rezervaci zhruba dva měsíce před cestou. Dobré je také vybrat hotel, který nabízí bezplatné zrušení rezervace, a to alespoň 3 dny před příjezdem,“ upozorňuje Jan Skovajsa z blogu Next Level of Travel. Ceny hotelů se mění rychle, často reagují na poptávku, události ve městě nebo sezonu. Zjistěte si proto předem co nejvíce informací o vaší cílové destinaci. K porovnávání cen pak využijte Booking.com nebo Hotels.com
Čtěte recenze
„Pokud víte, co hledáte, filtry vám ušetří hodiny hledání,“ pokračuje Jan Skovajsa. „Začněte tím, co je pro vás opravdu zásadní – například typ ubytování (hotel vs. apartmán), snídaně v ceně, počet hvězdiček. Dále si seřaďte výsledky podle ‚nejlépe hodnocené‘, tím získáte první přehled o tom, co opravdu stojí za pozornost.“ Pak se pusťte do pročítání recenzí, ať máte obrázek, co zvolit. „Když několik hostů zmiňuje hlučné pokoje, hrubý personál či malý výběr snídaní, určitě to není náhoda. Stejně tak čtěte stížnosti třeba na neočekávané poplatky nebo problémy s čistotou. Na druhou stranu, přehnaně negativním nebo nekonkrétním recenzím není nutné věnovat tolik pozornosti, i ten nejlepší hotel se občas stane terčem frustrace jednotlivce. Pro jistotu si hotel prověřte i jinde, například na Google Maps, kde bývají hodnocení často upřímnější.“
Přímé rezervace vs. velké weby
Zda pak vybraný hotel oslovíte přímo, nebo využijete platformu jako Booking.com, je na vás. Obojí má svá pro a proti. Rezervace přes platformu je pohodlnější a bezpečnější volbou pro většinu cestovatelů. Získáte přehled o mnoha nabídkách najednou, můžete snadno porovnat ceny a máte zákaznickou podporu a ochranu v případě problémů. Booking navíc nabízí slevy pro pravidelné uživatele a často i možnost bezplatného zrušení. Rezervace přímo v hotelu pak může dát zase prostor pro jinou cenu a napřímo vše řešit. Při rezervaci si všimněte také drobností, někdy je jiná cena, pokud rezervaci provádíte na mobilu, a jiná přes počítač…
Neopomíjejte pojištění
To, že vyrazíte do světa bez pojištění, není zrovna věc, na které se dá ušetřit. „Řada lidí stále podceňuje jeho správné nastavení,“ upozorňuje Jakub Mazal, finanční specialista a analytik neživotního pojištění společnosti Sirius Finance. „Mnohdy se spolehnou na cestovní pojištění, které je součástí jejich platební karty. To ale může být v řadě případů nedostatečné. Každoroční tradiční dovolená u moře se tak může prodražit.“ V tomto případě se vám tedy rozhodně vyplatí zaměřit se nejen na limity léčebných výloh nebo storno zájezdu, ale třeba i kvalitu a rozsah asistencí. Podle typu dovolené a toho, co už si kde platíte, se pojistit. Malá částka vám pak dokáže ušetřit velké výdaje.
Do směnárny netřeba
„Ve směnárně je větší riziko, že se nachytáte na nevýhodnou nabídku, nebo u ní dokonce kývnete podvodníkovi. Přitom na drtivé většině letišť najdete bankomat, kde si vyberete, jakmile nějaký potkáte. Tam si můžete být jistá, že dostanete pravé bankovky a kurz i případný poplatek provozovateli bankomatu znáte předem. Když si dáte pozor na dynamický převod měny, takzvaný DCC, můžete oproti směnárně ušetřit. Nezapomeňte si také zjistit, kolik vám vaše banka účtuje za výběr v zahraničí,“ říká Tomáš Krásný ze Skip Pay ČSOB.
Pozor na nevýhodné převody a výběry
Co to je ten dynamický převod měny neboli DCC (Dynamic Currency Conversion)? „Ve zkratce – past,“ uvádí Tomáš Krásný. „Třeba při placení za večeři v restauraci vám terminál nabídne platbu buď v korunách, nebo místní měně, a vy zvolíte koruny, k ceně často připlatíte i vyšší jednotky procent. Kurz totiž určuje provozovatel terminálu a v drtivé většině případů pro vás bude nevýhodný, navíc si k němu připočte i poplatek za zprostředkování ‚výhodné‘ směny. Pro cestovatele může být matoucí už samotné rozhraní terminálů a bankomatů, které bude pravděpodobně svádět k volbě dynamického převodu. Vyplatí se nespěchat, v klidu si přečíst možnosti a vždy dát přednost platbě v lokální měně, jejíž převod se pak bude řídit kurzem vaší banky,“ vysvětluje Tomáš Krásný.
Dovolenková karta
Stejně jako si někdo bere na dovolenou jinou simku, aby se mu dovolali jen ti, jimž číslo prozradí, existuje možnost i dovolenkové platební karty. „Bez platební karty si zahraniční dovolenou asi umí představit jen málokdo, a nutně nemusí být ani plastová, i když jsou stále destinace, kde ji budete potřebovat, například Německo. Rozhodně byste se ale neměla vydávat na výlet s kartou ke svému hlavnímu účtu. Na cestování a internetové platby si zřiďte oddělený účet a kartu, kde vás případné zneužití nebude tolik trápit, a navíc nebudete tolik v pokušení sáhnout do rezerv,“ radí Tomáš Krásný.
Další zajímavé a inspirativní články z oblasti módy, zdraví, krásy, ale i tipy do domácnosti a zajímavé rozhovory najdete v aktuálním vydání týdeníku Blesk pro ženy! Pořídit si ho můžete i v elektronické podobě nebo formou předplatného v našem iKiosku!
