Když si 13. října roku 2005 vyšli starší manželé do lesa u obce Nedvědice na Brněnsku na dříví, netušili, že se domů již nikdy nevrátí. Procházka totiž skončila jejich společnou smrtí a v praxi se tak naplnilo rčení o nesprávném čase a nesprávném místě. Za Františkem (†70) a Emilií (†64) se totiž nečekaně objevil vrah, který nedal manželskému páru žádnou šanci. Oba zezadu zastřelil legálně drženou zbraní a potom ještě každému z nich vpálil kulku do hlavy.

Po dvojnásobné vraždě se ubytoval v brněnském hotelu a spřádal další ďábelské plány. O tři dny později si lesní vrah svůj bestiální čin zopakoval. Tentokrát se jeho náhodnou obětí stal muž (†44), který v lese mezi obcemi Drnek a Malíkovice na Kladensku venčil psa.

Nadprůměrně inteligentní vrah byl dopaden 20. října. U sebe měl vražednou zbraň a náboje. Zřejmě se chystal na další vraždu. Jeho zatčením zřejmě uniklo jisté smrti mnoho dalších nevinných lidí. Lesní vrah měl totiž v plánu vraždit ve velkém. Jeho cílem byl útok v pražském metru.

Chtěl vraždit nejméně patnáctkrát

K činům se Kalivoda přiznal. U pražského vrchního soudu uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena.

U soudu se Kalivoda přiznal, že Hepnarová ho v jeho mysli k vraždám vybízela. „Měl jsem pocit, že nemám budoucnost ani ve společnosti ani v partnerských vztazích. Nemám žádný pocit. Jen rozumem vím, že jsem udělal něco hrozného. Cítil jsem, že mě k tomu někdo nutí. Tou osobou byla Olga (pozn. Hepnarová) a cítil jsem, že to po mně chce. Požadovala, abych pokračoval v tom, co provedla ona.“

U soudu také řekl, že k vraždám ho prý vedlo jeho čtyřleté osobní strádání a opakovaná neúspěšná snaha zabít sám sebe. Mnohokrát už údajně stál na mostě u Žampachu nebo na Nuselském mostě v Praze a měl v plánu skočit. Při pohledu dolů se několikrát pořezal na rukou, což mu údajně pomáhalo snížit napětí.

V Milionáři vyhrál 320 tisíc

Podle soudních znalců byl Kalivoda příčený a vysoce inteligentní. V roce 2004, tedy rok před vraždami, se zúčastnil televizní soutěže Chcete být milionářem, kde vyhrál 320 tisíc korun. Před činem studoval dvě vysoké školy. Obou však zanechal prý proto, že na něj byly příliš lehké.

Fotogalerie
6 fotografií