Josef Toufar sloužil 11. prosince 1949 mši, když se za jeho zády záhadně pohnul asi půlmetrový kříž. Věc, o které neměl tušení, mu ale zničila život. Když se zázrak rozkřikl, zakročily komunistické orgány.

Rozpoutaly razii proti katolickým kněžím a Toufar měl hrát hlavní roli, monstrprocesu. Po měsíci brutálního mučení byl převezen do Čihoště, kde mu StB připravila zařízení, kterým měl křížem pohybovat. Jenže zbitý farář neměl sil, na kazatelně ho musel přidržovat estébák, přesto rekonstrukci nedokončil. Cestou zpět mu praskl vřed a za dva dny zemřel.

Z rekonstrukce případu vznikl filmový záznam, který ale StB uložila do archivu. Objevil se nedávno a ukazuje Toufara, jak v nepřirozených křečovitých pohybech nezvládá příkazy tajných a mozek mu občas »vypíná«. Necelé dvě minuty filmu skončily fiaskem, protože Toufar nemohl záběry dotočit. Za dva dny zemřel..