Britský biblický historik Ralph Ellis má v plánu přepsat dějiny. Badatel tvrdí, že na starověké minci objevil "první a jedinou podobiznu" Ježíše Krista. Bronzová mince o velikosti 24 milimetrů pochází z 1. století našeho letopočtu a dosud se mělo za to, že na ní je vyobrazen Izas Manu(el), král mezopotámské Edessy, která se nachází na území dnešního jihovýchodního Turecka. Ellis tvrdí, že tento král a Ježíš Kristus jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba.

Ralph Ellis se svému bádání věnuje už skoro 30 let a svůj objev hodlá dopodrobna objasnit ve své nové knize. Dle jeho slov jde o "jeden z nejdůležitějších objevů moderní historie". Ellis je naprosto přesvědčen, že má pravdu. Podle něj o tom svědčí i to, že muž na minci byl po smrti uváděný dvěma jmény - král Izas Manu(el) a (král) Ježíš Emmanuel. Navíc, jak historik upozorňuje, symbolem Edesských monarchů byla (i podle vyobrazení na minci) spletená koruna s trny, analogická k trnové koruně, kterou měl Ježíš na hlavě cestou na popravu. Podle Ellise byl král poslán na smrt za to, že se Římanům postavil.

"Ježíš- nejdůležitější osobnost historie si zaslouží, aby konečně vystoupil z biblického kontextu a dostal reálný historický charakter," citoval historika britský list Daily Mail. "Mince byla třešničkou na dortu v tom, aby se vybudovala pravá Ježíšova identita a genealogie," uvedl Ralph Ellis. Historik má ale i řadu odpůrců a to nejen z řad náboženských fanatiků. Podle některých odborníků jsou totiž jeho teorie plné nepřesností.

Fotogalerie
12 fotografií

Zázrak, nebo podvrh? Dětská světice na videu otevřela oči

Video
délka: 00:36.14

Zázrak, nebo podvrh? Dětská světice při natáčení videa otevřela oči Youtube/misteriocanal