Po příběhu tajemné fotky holčičky pátrá ředitel sokolovského muzea Michael Rund už 5 let. Získané informace posledních dnů vše ale ještě více zamotávají. Původně mělo muzeum k dispozici jednu fotografii, na které byl popisek, že by se mělo jednat o francouzské dítě

„V archivu Charity se objevila jiná verze fotografie, než kterou máme my v muzeu. Na zadní straně je napsáno, že se jedná o španělské, to je s otazníkem, děvčátko procházející v roce 1945 karanténou v Praze na cestě domů,“ vypráví Rund.

Dokonce se podařilo zjistit i autora snímku. Pro Charitu ho pořídil Josef Bláha. „Kdysi pro Charitu pracoval. Bohužel už nežije. Jeho dcera nám ale věnovala několik fotografií, mezi nimiž byla i ta s malou holčičkou,“ potvrzuje mluvčí Charity Jan Oulík.

Jenže záhy nato se v archivu objevil ještě článek, ve kterém je použita fotka té samé holčičky. Popisek je k ní tento: „I o repatrianty z jižních států se musí starat čsl. instituce. Obrázek představuje Henriette, nejmladší deportovanou Francouzku, která byla po osvobození z koncentračního tábora v péči Charity.“

Spekulace kvůli uniformě

Mnoho odborníků se shodlo, že vězeňský oblek, který má děvčátko na sobě, není jeho. Písmeno F – označení pro Francouze a následné číslo je příliš dlouhé. V Osvětimi mají dokonce za to, že patřilo muži. V Mauthausenu naopak žádné záznamy kromě fotografi í o dívce nemají.

Fotky z Mauthausenu

Dvě fotografie dívenky se dochovaly i v archivu koncentračního tábora Mauthausen. Tam ji vyfotil španělský fotograf Francois Boix a americký voják během osvobození.

„Moje teorie doposud byla, že rodiče holčičky, nebo jen maminka, byli Španělé, utekli do Francie, kde se zapojili do odboje, a byli zatčení. Ke konci války se pak během pochodu smrti dostali do Mauthausenu. Jak je ale vidět, budeme muset pátrat dál,“ shrnul Michael Rund.

Video
délka: 01:07.26

Pátrání po dívence z koncentráku: Badatelé z Česka mají jen 72 let starou fotku Blesk TV

Fotogalerie
8 fotografií