"Vladimire Vladimiroviči (Putine), milujeme vás," ujišťuje nápis umístěný na titulní straně rovnou doprostřed dekoltu. Podobné nápisy provázejí všechny dívky na všech stranách. "Vladimire Vladimiroviči, lesy jste uhasil, ale já celá hořím," připomíná jedna z krasavic premiérovo letní usednutí za knipl hasičského letounu. Další dívka se rovnou uchází o místo druhého pilota, jiná by se zase nechala svézt premiérovým vozem. Ale dvojsmyslné narážky typu "Což takhle potřetí?" či "Kdo jiný než vy?" mohou mít v Rusku nejen erotický, ale i politický podtón.

Dvojsmyslné narážky

Putin byl už dvakrát ruským prezidentem, než v roce 2008 přesedl z prezidentského do premiérského křesla, protože mu ústava nedovolovala ucházet se o třetí mandát za sebou. Teď se spekuluje, že by se v roce 2012 mohl do Kremlu vrátit, a to rovnou na šest let, díky změnám v ústavě.
Kalendář s Putinovými obdivovatelkami to může voličům připomínat celý příští rok hned v 50.000 domácnostech. V takovém nákladu byl vydán. Už je i v prodeji v moskevských supermarketech.

K osmapadesátým narozeninnám nafotily studentky odvážný kalendář.
Autor: Profimedia.cz

"Naším cílem bylo předvést nikoliv hloupoučké modelky, ale pracující děvčata, novinářky s vlastním názorem, za nímž si stojí," tvrdí Maxim Perlin ze státní televize, v jehož hlavě se prý nápad s kalendářem zrodil.

Nápad studentek žurnalistiky?

Média v pozadí akce vidí prokremelské hnutí Naši, jehož mluvčí jako první na kalendář ve svém blogu upozornila. Oficiálně však hnutí tvrdí, že s kalendářem nemá nic společného. Prý jde o osobní iniciativu adeptek žurnalistiky. Totéž říká i premiérův mluvčí i sama fakulta žurnalistiky Moskevské státní univerzity.

Její studentky se dostaly na přetřes i minulý měsíc, kdy univerzitu postavou ne příliš velký premiér navštívil. Setkání podle bloggerů předcházel pečlivý výběr účastnic. Organizátoři požadovali, aby Putina obklopovaly srdečné a inteligentní dívky "slovanského typu" o vzrůstu 160-165 centimetrů.

Čtyři roky od brutální vraždy Anny Politkovské

Paradoxní je, že kalendář vyšel přesně 4 roky po dosud nevyřešené brutální vraždy novinářky Anny Politkovské. Ta byla jednou z mála ruských novinářek, které odsuzovaly porušování lidských práv v Čečensku a tvrdě kritizovaly přehmaty režimu Vladimira Putina, který byl v té době prezidentem. Redaktorka listu Novaja Gazeta byla zastřelena na chodbě moskevského činžovního domu, kde žila. Pro mnohé v Rusku a hlavně ve světě se její vražda stala symbolem nastupujícího omezování svobody slova v Rusku.

Fotogalerie
4 fotografie