Není to však levná záležitost. Na nový skútr si zájemce musí připravit několik set tisíc korun, na hodinové zapůjčení kolem tisícovky. Jaké skútry jsou v České republice nejžádanější?
Nejprodávanějším sněžným skútrem v České republice je model Lynx Yeti V-800 Pro od firmy Bombardier. V loňském roce se prodalo 25 kusů tohoto stroje. Yeti je osazen čtyřtaktním motorem Rotax V-810 s obsahem 800 ccm a výkonem 64 koní. Hlavním lákadlem Yetiho V-800 je ale 600 milimetrů široký pás, díky kterému skútr jen tak nezapadne v hlubokém sněhu. Mezi další vychytávky tohoto 320 kilo těžkého stroje patří ještě elektrický startér, pohodlné sedadlo, pod kterým je box, a velký úložný prostor za sedadlem. Vyhřívaná řídítka jsou samozřejmostí.
Arctic Cat je v Čechách další oblíbenou značkou sněžných skútrů. Největší zájem je přitom o model Bearcat Z1 XT. Ten stojí jen o něco málo víc než Lynx Yeti V-800. Je však mnohem výkonnější. Motor o objemu 1056 ccm od fi rmy Suzuki má sílu 125 koňských sil a zdolá tak mnohem drsnější terén než předchozí konkurenční model Lynx Yeti V-800 Pro. Skútr Bearcat Z1 XT má i další jedinečné vlastnosti. „Tento skútr je vybaven originální převodovkou s elektricky řazenou zpátečkou, kterou žádné jiné sněžné skútry nemají,“ říká prodejce skútrů značky Arctic Cat Emil Souček.
Za podobnou cenu jako bearcat se dá pořídit mezi Čechy taktéž oblíbený sněžný skútr Yamaha RS Viking Professional. Výkon 120 koní zaručí pohodový průjezd i obtížným terénem. O pohon se stará motor Yamaha Genesis s obsahem 973 ccm. Ve standardní výbavě jsou také vyhřívaná řídítka a držadla spolujezdce. Pod sedačkou má skútr velký úložný prostor.
Pro zájemce o sněžné skútry z nižší cenové hladiny jsou připravené stroje od ruské firmy Russkaya Mechanika. Češi si od této společnosti nejvíce oblíbili skútr Tajga 500 Widetrak. Toto sněžné vozidlo má motor o objemu 497 ccm a výkonu 43 koní. „Jedná se o všestranný těžký pracovní skútr,“ říká Jiří Vrabec ze společnosti Rosimpex.
Sněžný skútr se dá i půjčit
Kdo dostane na jízdu na sněžném skútru chuť, nemusí mít našetřené statisíce. Stačí si ho v jednom z horských středisek půjčit. Například v Peci pod Sněžkou si lze podobně jako taxík zavolat skútr s řidičem až před horskou chatu nebo se jen tak projet po okolní krajině. Cena za hodinu jízdy se v Peci pohybuje kolem tisíce korun. Skútry s průvodcem, který nováčkům za řídítky pomáhá s řízením stroje, si lze půjčit také ve Vysokém nad Jizerou. Zákazníka to vyjde na 1500 korun za hodinu. K zapůjčení jsou i dětské skútry. Sněžný skútr s průvodcem si lze ještě půjčit ve sportovním areálu Rejdice v obci Kořenov na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Za hodinu jízdy tam zájemce zaplatí 1800 korun.