Japonský výrobce spotřební elektroniky Sharp vyvinul displej pro mobilní telefony s trojrozměrným obrazem, který nevyžaduje speciální brýle. Nevýhodou ale je, že 3D obraz je možné vidět pouze ze vzdálenosti 30 centimetrů od obličeje diváka.

Sharp v Tokiu při prezentaci tohoto displeje pro mobilní telefony a další přenosná zařízení předvedl trojrozměrnou animaci, dotykové obrazovky přepínající z jedné trojrozměrné fotografie na druhou i záběry z připojené 3D kamery.

Filmy s 3D obrazem již nejsou překvapením. Televizory s trojrozměrným obrazem prodávají, nebo se k tomu chystají japonské firmy Sony a Panasonic a korejské Samsung Electronics a LG Electronics.

Fotogalerie
3 fotografie

3D obraz bez brýlí

Zatím bylo nutné mít na sledování trojrozměrných elektronických obrazů speciální brýle, které levému a pravému oku předkládaly pozměněný záběr. Technologie Sharpu brýle nevyžaduje, protože displej vysílá rozdílný obraz do každého oka zvlášť.

Podle manažerů firmy bude v budoucnu možné využít tuto technologii i pro televizory. Připustili ale, že zatím funguje nejlépe při neměnné vzdálenosti mezi divákem a obrazovkou. Menší displeje, které Sharp ukázal, jsou určené pro mobilní telefony, herní konzoly a digitální fotoaparáty.