Perníkáři vs. Mechováci

Přezdívka Perníkáři je jasná. Pardubice jsou městem perníku. S přezdívkou Mechováci, kterou pardubičtí častují Hradečáky je to komplikovanější. Podle jedné teorie se ve středověku v Hradci místo toaletního papíru používal mech. Jak tvrdí někteří Pardubičáci, tento zvyk přetrval až do minulého režimu. Podle další verze byl za středověku v Hradci mech na střechách domů.

Pardubice se možná inspirovaly filmem z roku 1960 U nás v Mechově z prostředí družstevní vesnice, který šel do kin v době, kdy Pardubice přišly o statut krajského města.


Kdo dá více republice - Hradec, nebo Pardubice? V anketě hlasujte ZDE>>


Vtipy

Víte, proč je krematorium v Pardubicích? Protože má být vzdálené dvacet kilometrů od města.

Proč je kolem Pardubic plot? Aby do té díry nikdo nespadl.

Proč mají Pardubice ve znaku jenom půlku koně? Protože tu druhou sežral hradecký lev.

Na apríla vyšlo v hradeckém online zpravodaji vyjádření tehdejšího premiéra Vladimíra Špidly: „Už jsem se nemohl dívat na to, jak se obě města handrkují o prkotiny. Zítra ráno mají chemici s Synthesii za úkol vyvolat řízenou explozi, která by měla srovnat Pardubice se zemí. V případě, že bude foukat jižní vítr, neměli by občané Hradce ráno větrat, asi to bude trochu prášit.“

Hradecká pevnost sloužila ve středověku jako úkryt pro české královny, protože by je tam prý nikdo nikdy nehledal.

Znáte další? Pošlete nám je na tip@blesk.cz


Kde se vzájemná rivalita vzala?

Pardubice a Hradec Králové se z historického hlediska vyvíjely zcela odlišně. Zatímco Hradec získal status města už v první polovině 13. století, Pardubice si musely dalších sto let počkat. Hradec se vyvíjel podstatně rychleji. K významné přestavbě došlo už na přelomu 13. a 14. století. Na začátku 20. si pak především díky architektovi Josefu Gočárovi vysloužil Hradec přezdívku Salon republiky.

Oproti tomu Pardubice dosáhly největšího rozvoje až v 16. století. Hradci začaly šlapat na paty až v druhé polovině 19. století s rozvojem průmyslu. Díky vhodnější poloze se staly železničním uzlem Rakousko Uherska. Hradec byl oproti Pardubicím zase centrem kultury. Právě tehdy začalo vzájemné soupeření o regionální vliv a moc. Soupeření se pak přiostřilo za minulého režimu, kdy byla mezi městy soutěž v zemědělství s heslem: „Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice?“

Dnes spolu obě města spolupracují a z nenávisti zbylo jen kočkování.

Hradec Králové

- Především díky architektu Gočárovi má lepší urbanistické řešení
- Více zeleně ve městě i v okolí
- Sídlo Lékařské fakulty Univerzity Karlovy
- Centrum kultury
- Dvě profesionální divadelní scény (Klicperovo divadlo, loutkové divadlo Drak), každoroční festival Jazz goes to Town, rockový festival Rock for People, divadelní festival Divadlo evropských regionů
- Architektonické památky
- Hradec hraje nejvyšší fotbalovou ligu

Pardubice

- Průmyslová zóna
- Veřejné mezinárodní letiště
- Univerzita se sedmi fakultami
- Nejvyšší hokejová a basketbalová liga, Zlatá přilba, Velká pardubická, tenisová juniorka

Fotogalerie
2 fotografie