Podle expertů z amerického státu Washington dokonce roste riziko až o 70 procent, což není žádné zanedbatelné číslo. Rakovinou varlat přitom onemocní především kuřáci, jimž je teprve mezi dvaceti a pětatřiceti roky.

A kouření marihuany přitom u studie 369 pacientů s rakovinou varlat souvisí s velmi agresivní formou nádorového onemocnění, které se vyskytuje právě časněji u mladších mužů mezi dvaceti a pětatřiceti roky. Pánové i po úspěšné léčbě nádoru mohou většinou zapomenout na početí dítěte.

Podle doktora Stephena Schwartze z Onkologického výzkumného centra Freda Hutchinsona v americkém Seattlu vzrostl prudce počet těchto nádorů v USA, Kanadě, Evropě, Austrálii a na Novém Zélandu od padesátých let přesně podle toho, jak přibylo kuřáků marihuany a jak se tato droga stala populární.

"Rozhodnout se, že budu kouřit marihuanu rekreačně, znamená, že beru na sebe riziko vážných zdravotních problémů v budoucnosti," varuje doktor Schwartz.

U pravidelných dlouhodobých kuřáků marihuany je riziko rakoviny až dvakrát vyšší než u abstinentů, kteří drogu neměli nikdy.

Studie byla publikována v odborném časopise Cancer

Co si o marihuaně myslíte vy? Řekněte nám svůj názor na tuto drogu, zajímá nás to!