Nejprve proběhla přednáška o lidské sexualitě, poté profesor Bailey na konci února vyzval zájemce, aby se zúčastnili navazujícího semináře, na kterém se využije praktické ukázky.

Ta probíhala tak, že během semináře vstoupila do posluchárny figurantka, svlékla se a umožnila svému partnerovi, aby na jejím těle předvedl užití sexuální pomůcky. Co to bylo, se médiím ještě nepodařilo zjistit.

Proti už je i rektor

Veřejná demonstrace sexuální pomůcky přímo na semináři zvedla vlnu nevole. "Nikdy by mě nenapadlo, že v době finanční krize, válek a globálního oteplování může tato příhoda na dva dny obsadit titulní stránky novin," nechápe tiskové ohlasy svého semináře Bailey. Paradoxně, přestože seminář byl nepovinný, zúčastnilo se ho víc než sto posluchačů.

Vědecký charakter demonstrace nejprve obhajovalo i vedení univerzity, ale s rostoucím tlakem veřejného mínění se do kritiky profesorových metod pustil i rektor Morton Schapiro. Prohlásil, že Baileyho postup ho zklamal a slíbil vyšetřování. Možná ho ale spíše zklamalo, že se na semináři nebyl v den ukázky podívat.