Některé kultury bakterií způsobující pohlavně přenosné onemocnění syfilis, začínají být rezistentní vůči orálně podávaným lékům Zithromax, známém také jako azithromycin. Potvrdili to odborníci z Nové Anglie. "To je významný objev, poněvadž lékaři velmi často používají právě léky založené na azithromycinu. Ten se však může stát neúčinným medikamentem," prohlásila doktorka Sheila A. Lukehartová z Harborview Medical Center v Seattlu. Existuje však řešení. Studie prokazuje, že syfilis lze úspěšně léčit penicilinem, vůči němuž zatím bakterie rezistentní nejsou. "Ale penicilin se podává injekčně, a to mnohé pacienty děsí. Lékaři proto hledají alternativní způsoby léčby léky, které se podávají perorálně. Azithromycin byl proto velmi oblíbený," vysvětlila doktorka Lukehartová, která odhalila pacienta, u něhož léčba azithromycinem selhala. Proto Lukehartová poslala stěry tohoto muže do laboratoře, kde testy prokázaly, že jeden gen nebezpečného mikroba zmutoval a kvůli nové mutaci se stala bakterie rezistentní vůči azithromycinu. Doktorka Lukehartová a její tým testovali vzorky syfilis ve čtyřech různých oblastech Spojených států a Irska a objevili tady jedenáct až osmdesát procent rezistentních kultur bakterií. "To bychom měli začít pomalu bít na poplach. Jsou to hrozivá čísla a lékaři by při léčbě syfilis měli být s výběrem léků opatrní. V některých oblastech Evropy a Ameriky může být rezistence velmi vysoká a azithromycin nemusí být vůbec účinný lék," prohlásila doktorka Lukehartová.