Náročná léčba rakoviny zanechává šrámy na těle i duši. V americkém Michiganu se lékaři zaměřují na to, jak zachovat u pacientů s rakovinou vitalitu a umožnit jim být stále sexuálně aktivní. Zvláště muži s rakovinou prostaty se podle nich nemusejí automaticky obávat o problémy s erekcí. Právě léčba nádoru prostaty je často spojená s poruchami ztopoření penisu. Polovina ze všech mužů s rakovinou prostaty se pět let po léčbě nemůže navrátit do své původní kondice a věnovat se kvůli poruchám erekce sexu tak, jak by si přála. Většinou musejí brát Viagru či jiné medikamenty, ale michiganští lékaři míní, že to není vždy nezbytné. Pomoci někdy může také správně zvolená metoda léčby tohoto nádorového onemocnění. Onkologové z University of Michigan srovnávali dva typy léčení rakoviny prostaty, jednak skener MRI a jednak skener CT. Na pětadvaceti dobrovolnících prokázali, že paprsky a léčba MRI zářičem je mnohem přesnější a účinnější, neboť se dokáže vyhnout cévám způsobujícím erekci penisu. "Když se jednou rozhodnete léčit rakovinu ve vysokém stádiu, pak se musíte značně soustředit na kvalitu života. Ta se totiž radikálně změní," vysvětluje profesor Patrick McLaughlin, proč ho výzkum vlivu léčby tolik zajímá.