Rakovina prsu - nemoc, která děsí každou ženu. Právem. Podle statistik berlínského Institutu Roberta Kocha je totiž zhoubný nádor prsu nejčastějším druhem rakoviny u žen. U žen mezi čtyřicítkou a padesátkou je rakovina prsu dokonce nejčastější příčinou smrti. Čím dříve je nádor rozpoznán, tím větší jsou šance na úplné vyléčení. Proto je potřeba, aby se ženy pravidelně vyšetřovaly samy. Podle zjištění mezi lékaři ale většina žen nad 55 let chodí na preventivní vyšetření prsou jen málokdy. Důvodem je strach z lékařovy diagnózy nebo z nejistoty. Je to zbytečné riziko! Mimochodem, víte, co vznik této choroby ovlivňuje? Na nejčastější dotazy žen odpovídá profesor gynekologické kliniky v Mannheimu, Ingo J. Diel. Dědičnost Moje matka a babička měly rakovinu prsu. Musím mít také obavy? "Pokud matka i babička onemocněly v mladém věku touto chorobou, může být rakovina prsu u vás opravdu dědičná. Krevním testem se dá zhodnotit, zda je toto riziko opravdu vysoké. Ideální je chodit pravidelně na mamografii, ultrazvuk a kontrolu k lékaři." Antikoncepční pilulky Stoupá skutečně riziko rakoviny prsu při užívání antikoncepčních pilulek? "Americká studie, která byla provedena na 9000 ženách, které braly desetiletí antikoncepční pilulky, prokázala, že žádná přímá souvislost neexistuje. Antikoncepční pilulky nemají na vznik rakoviny prsu vliv." Vitamíny Mohou určité vitamíny snižovat riziko rakoviny prsu? "Neexistuje jediný důkaz, že by jakékoliv vitamínové preparáty snižovaly riziko rakoviny prsu." Kojení Někteří lékaři tvrdí, že se zvyšuje riziko rakoviny prsu, když žena nekojí. "Ženy, které své děti kojily, trpí jen rakovinou prsu opravdu méně. Existují dokonce zprávy z určitých oblastí jihu Asie, kde ženy kojí podle tradice dítě jen z jednoho prsu. Tento prs onemocní rakovinou naprosto minimálně ve srovnání s tím, který nebyl využit ke kojení. Proč to tak je, se zatím neví. Někteří vědci se domnívají, že skutečnost rostoucího výskytu rakoviny prsu má souvislost s trendem menšího počtu dětí a krátkého kojení."

Muži a rakovina prsu Mohou skutečně onemocnět i muži? "Mohou, ale ve srovnání s ženami jen málokdy. Riziko roste hlavně po šedesátce." Amputace prsu Je úplná amputace prsu nejjistější cestou, jak se vypořádat s rakovinou? "Ne, odoperování nemá vliv na prodloužení života. Dále se zjistilo, že taková operace vyvolá u většiny žen psychické problémy. Existují samozřejmě situace, kdy se nelze amputaci vyhnout, ale většinou se dá předejít chemoterapií růstu nádoru natolik, že odejmutí prsu není nezbytné." Po amputaci Když chce žena po amputaci nadále vypadat jako žena, existují plastické operace, které by to zařídily? "Možností, jak nahradit amputovaný prs, je hodně. Je možné použít vlastní tkáň z těla ženy nebo silikon." Příznaky Existují kromě bulek ještě další příznaky nemoci? "Jistě. Může to být zanícená kůže nebo krvavý sekret z prsou. Netypické bolesti, které se objevují před menstruací, také mohou mít souvislost s rakovinou. Tvrzení, že rakovina prsu není doprovázena bolestí, neplatí vždy." Včasné zjištění Existuje něco lepšího pro zjištění rakoviny prsu než mamograf? "Ženám mezi 45 a 70 lety doporučujeme, aby chodily každé dva roky na mamografii a každý rok na ultrazvuk. Existuje terapie MR (magnetická rezonance), která dodává detailní informace. Ovšem té se využívá jen v případě podezření na více nádorů." Metastázy Při rakovině prsou prý existují dceřiné nádory v kostech, které vyvolávají silné bolesti. Co se proti tomu dá dělat? "Tyto metastázy vzniknou, když se osamělé rakovinné buňky odštěpí a proniknou do kostí, kde škodí. Jako následek jsou skutečně velké bolesti kostí a někdy i jejich lámání. Používají se léky, které bolest redukují. Podle průzkumů po operaci a zastavení rakoviny prsu často odezní problémy s kostmi samy." Chemoterapie Proč se při chemoterapii člověk cítí tolik unavený a slabý? "Pravděpodobně vše zaviňuje nedostatek červených krvinek, který chemoterapie způsobí. A právě červené krvinky transportují kyslík po těle. Je-li kyslíku nedostatek, člověk se cítí unavený a slabý. Tento nedostatek krvinek se dá ale přemoci pomocí látek, které naopak povzbudí jejich produkci."
Co na to česká lékařka? MUDr. Miroslava Skovajsová k odpovědím německého experta větší výhrady nemá. Snad by jen ráda českým ženám vzkázala, že je opravdu důležité objevit rakovinu prsu včas. Šance pacientky na uzdravení je pak velmi vysoká. Českým ženám ve věku 45 - 69 let radí, aby se nechávaly pravidelně každé dva roky vyšetřovat na mamografu. Pokud mají zdravotní pojištění, nic za to neplatí. "Při samotném léčení nádoru prsu je nutné dbát hlavně na to, aby byla léčba co nejvíce ušitá na míru každé pacientce. To znamená, že lékařský tým pečlivě zvažuje, jak je daný nádor agresivní, jak je veliký, kde je uložen a kolik je ženě let. Může se tak stát, že dvě ženy, které mají stejnou nemoc, jsou léčeny každá jiným způsobem," vysvětluje praktiky v Čechách MUDr. Miroslava Skovajsová. Pacientky by měly myslet na to, že v léčbě rakoviny prsu se každoročně objevují nové postupy a všechny země, které mají zdravotnictví na dobré úrovni, tedy i Česká republika, prakticky okamžitě ověřují všechny novinky v praxi.