Člověk je v mnoha ohledech výjimečný vedle ostatních savců. Zatímco většina našich příbuzných vesele souloží, aniž dbá na přihlížející, lidé k milostnému aktu vyhledávají soukromí. Sociologové a antropologové si lámali hlavu nad tím, proč jsou v nás zabudovány pudy studu. A nejpravděpodobnější je prý teorie, že sex ve soukromí je evolučně výhodný. Zbytečně nerozděluje členy skupiny, kteří museli společně lovit a žít. Také neomezuje nijak práci a povinnosti. Člověk totiž na rozdíl od ostatních savců může souložit dennodenně, období říje u něj trvá celý život. "Dokážete si představit, co by se dělo, kdybychom si to rozdávali na ulici nebo na sedačce v kanceláři? Naše společnost by asi vypadala úplně jinak. Hlavně bychom nic neudělali," míní antropolog Christopher Kovats-Brant z Pennsylvanie. Tím, že se člověk naučil milovat v soukromí, byly jeho rodiny a skupiny pevnější, lépe spolupracovaly a mohly budovat společenství. Privátní radovánky jsou prostě evolučně výhodné. Až na pár výjimek jsou všechny lidské společnosti a kultury na celém světě v pohledu na sex stejné. Od Afriky přes Asii až k Americe souloží páry v soukromí. Jen tam, kde nemohou mít oddělené místnosti, souloží za přítomnosti spolubydlících, ale i zde existuje jistá forma soukromí. Spolubydlící se otočí k souložícím zády.