Sexuální pomůcky mají pestrou historii. Při pohledu do kteréhokoli sexshopu se zdá, že moderní doba přeje erotice jako žádná jiná. Jenže opak je pravdou! Často velmi důmyslné sexuální pomůcky totiž lidstvo provázejí odnepaměti. A některé vynálezy našich předků dokazují, že jejich fantazie nebyla o nic menší než ta naše. Antimasturbační nebo naopak erekční přístroje, souložící stroje, erotické houpačky, lavičky, sedátka lásky, umělé údy rozličných velikostí, barev i provedení, voyeristické i fetišistické předměty... Experimentátory v oblasti sexu nezastavil ani občasný neúspěch. Třeba líbací štít nebo prezervativ se zástěrou se totiž pro svou absolutní nepraktičnost příliš neujaly. Byť si většinu erotických "šidítek" mohli dopřávat jen bohatší ženy či muži v nevěstincích, zručnost tehdejších řemeslníků dnes můžeme obdivovat všichni. Vyčerpávající kolekce historických sexuálních pomůcek je k vidění v pražském Sex Machines Museum. Antimasturbační přístroj Tato komplikovaně vypadající pomůcka byla na počátku 20. století noční můrou chlapců z majetnějších rodin. Ti dopláceli na obecně rozšířený názor, že masturbace je nejen hříchem, ale navíc zdraví škodlivým. Aby od této neřesti uchránili své syny, utíkali se rodiče k všemožným antimasturbačním přístrojům. Součástí toho na obrázku byl kroužek, který se nasadil na penis. Při erekci pak sepnul kontakt a v rodičovské ložnici se rozdrnčel zvonek. Starostlivá matka pak honem běžela hocha zkontrolovat. Různé pomůcky, které je měli ochránit před onanií, používali i dospělí. Muži si například na penis navlékali jakýsi kovový chránič, který měl vevnitř hroty. Jakmile se úd zvětšil, hřebíky zapíchnuté do kůže muži rychle připomněli škodlivost jeho počínání. Erotický stroj Tento výmluvný důkaz lidské vynalézavosti byl zabaven v jedné německé ženské trestnici. Původně tkalcovský stroj byl po úpravách schopen poskytovat mnohem příjemnější služby. Stačilo sešlápnout pedál a úd se dal do pohybu. Nepotvrzená fáma říká, že podobné zařízení - vyrobené pro změnu ze starého šicího stroje - odpočívá i v archivech českého policejního muzea. Svůdné boty Prostitutky z dob antického Řecka měly jednoduchý trik - na podrážkách svých sandálů si z hřebíků vytvořily nápis "následuj mé kroky". Nápis zůstal vytlačen do půdy a dělal tak majitelce bot patřičnou reklamu. V dobách gotiky zase někteří pánové nosili boty s dlouhou špičkou, znázorňující falus. A v první polovině 20. století byly v módě střevíce, které měly jazyk ve tvaru penisu. Předchůdce peep show Nosítka z 18. století možná inspirovala vynálezce moderní peep show. Používala se při slavnostních příležitostech, na trzích či poutích. Dovnitř si lehla více či méně oděná dívka a panstvo mohlo za poplatek nakukovat dovnitř okénky. Voyeristický nočník Nočník na fotografii pochází z francouzského Lyonu konce 19. století a je vybavený zrcátkem, kterým mohli muži sledovat intimní partie svých partnerek. Nočník se údajně vyráběl ještě v jedné variantě - s proskleným otvorem na dně mísy. Souložící stroj Promyšlený strojek, pocházející z Francie konce 19. století, by si dnes zřejmě vysloužil označení "multifunkční". Pohyblivý úd se ovládal páčkou, zvlhčení obstaral olej kapající z nádobky a ručka nahradila laskání chybějícího milence. Sedátko lásky Sedátko, které umožňovalo souložit dvěma ženám a jednomu muži najednou, bylo vyrobeno v Paříži koncem 19. století a prošlo nejznámějšími nevěstinci své doby. Parní vibrátor Vibrátory se ještě na počátku 20. století používaly ne k uspokojování žen, ale k léčbě hysterie. Za tento medicínský zásah vděčily ženy Hippokratovi, který učil, že hysterie je onemocněním dělohy. Pokud žena svou dělohu (jejíž součástí byla podle tehdejších představ i vagína a zevní genitál) "zanedbávala", orgán začal putovat tělem a vyvolávat různé neduhy. Lékaři měli na hysterii jednoduchý lék - dělohu ženám masírovali. Ovšem tato metoda byla zdlouhavá a lékaři dokázali obsloužit jen omezený počet pacientek. Ulevil jim až pokrok techniky, díky němuž se nejprve objevily robertky s kličkou a koncem 19. století i první vibrátor na parní pohon. Doktoři tak mohli obsloužit hned několik solventních pacientek zároveň. Když byl o pár desítek let později vynalezen malý příruční vibrátor, který si každá žena mohla zakoupit (jedna firma dokonce nabízela multifunkční kuchyňský stroj se čtyřmi nástavci - mixérem, bruskou, lešticím kotoučem a vibrátorem), přišli lékaři o výnosný kšeft úplně. Parní vibrátor na obrázku je z roku 1920 a pochází z Ameriky.