Zděšení zdravotníků a rodičů ve Skotsku způsobily výsledky poslední studie, z jejíchž závěrů jasně vyplynulo, že v zemi na sever od Anglie se začíná souložit mezi třináctým a patnáctým rokem. Horší je však skutečnost, že každý čtvrtý teenager pod zákonem ani nepoužije kondom. Sexuální výchova ve Skotsku podléhá kritice několik posledních let. Teď se o jejím katastrofálním stavu mohou přesvědčit odborníci i zdravotníci z celé země. "Rodiče musejí být více začlenění do výchovy svých dětí a téměř polovina mladých lidí v oblasti kolem Glasgow chce zároveň, aby se rodiče více zapojili. Tím, že pomůžeme přiblížit rodiče a děti k sobě, bychom mohli změnit významně výsledky sexuálního zdraví mládeže," míní Linda de Caesteckerová, ředitelka zdravotnické organizace NHS. Z výzkumu téměř tří tisícovek Skotů ve věku mezi třinácti a devatenácti roky vyplynulo, že chlapci toužili přijít o panictví co nejdříve. Mnozí z nich tvrdili, že cítili velký tlak ze strany vrstevníků, aby to měli co nejdříve za sebou. Dívky zase uváděly, že často musely sáhnout po alkoholu a drogách, aby se uvolnily a mohly se sexu oddat. Obě pohlaví pak měla největší problém s používáním antikoncepce, přičemž každý čtvrtý z nich se tomu vyhnul raději úplně. A většina chlapců přistupovala ke kondomům jako k dívčí záležitosti.