Silikonovým prsním náhradám odzvonilo. Skutečným hitem jsou vlastní výplně ňader, které si z kmenových buněk mohou nově vypěstovat také britské ženy. Tamní lékaři nabízejí unikátní metodu, s jejíž pomocí se do prsou vpichují laboratorně pěstované kmenové buňky a tuk vlastní klientce. Techniku poprvé s úspěchem vyzkoušeli v Japonsku, kde si ženy zákrok zamilovaly. Taková ňadra si ovšem pochvalují především muži. Zatímco silikon je tvrdý a nepřirozený, buňky vlastní ženinu tělu nabízejí příjemný a měkký dotek. Kmenové buňky se v prsu uhnízdí, zarostou a napojí se na cévní systém těla. Lékaři je odebírají nejčastěji z tukové tkáně, v níž jich je nejvíce. Minulý týden začalo zákrok nabízet vedle Británie také Německo. Evropská unie operaci schválila, a pokud se vbrzku nalezne vhodné pracoviště, mohou se na podobnou metodu těšit i Češky. Přirozeně zvětšenými ňadry se ale zatím mohou chlubit jen Japonky. "Jsem nově uchvácený. Mnoho lidí to bude muset vyzkoušet a ověřit, ale zdá se, že je to velmi slibná metoda," tvrdí plastický chirurg Venkat Ramakrishnan, který se specializuje na zvětšení ňader a rekonstrukční chirurgii. Novinka by měla pomoci především ženám po mastektomii, jimž museli lékaři odejmout celý prs například kvůli zhoubnému nádoru.