Řada afrických států ještě dnes mrzačí ženy obřízkou jejich stydkých pysků. Eritrea na východním okraji kontinentu u Rudého moře přišla jako první vlaštovka se zákonem, který podobné zvěrstvo zakazuje. Zákrok totiž vykonávají nesterilními nástroji vesničané a ročně po něm zemřou tisíce dívek a žen. Eritrejská vláda mrzačení žen zakázala. Teď ještě zbývá zajistit, aby jistý systém kontroly ohavný zákrok skutečně vymýtil i ze zapadlých vesnických oblastí. Kdokoli bude nechutný čin žádat, podněcovat, vykonávat, podporovat či mu bude přihlížet se dostane před soud a do vězení. Zákon vstoupil v platnost 31. března. "Ženská obřízka je zákrok, který vážně ohrožuje ženské zdraví, působí jim nesnesitelnou bolest a mnohdy ohrožuje na životě," uvedla vláda ve svém prohlášení. V subsaharské Africe má ženská obřízka dlouholeté kulturní kořeny. Bát se jí musejí ženy také v Egyptě, Jemenu či Ománu. Při zákroku se odstraní ženám klitoris a část pysků. Muži věří, že si tak ženu udrží v manželství, neboť je zbaví sexuální touhy. V afrických zemích se dopouštějí tohoto zvěrstva muslimové i křesťané. Podle OSN má obřízku až 130 miliónů žen na celém světě. Většina z nich podstoupila zákrok střepem skla, kuchyňským nožem či ostrým kamenem bez jakékoli dezinfekce.