Že Češi nejsou žádnými puritány, dokázali světu před více než sedmdesáti lety. To se na filmovém plátně poprvé odvážili naši tvůrci odhalit, i když jen na malý okamžik, ženské tělo. Od dob, kdy nahé ženské tělo na filmovém plátně budilo v celé Evropě velké pohoršení, už uplynulo hodně času. A tradice českých hereček, které se neostýchaly ukázat v Evině rouše, u nás stále i v novém století jen kvete. Které české umělkyně se nechaly svléknout filmovou kamerou? První nahé ženské tělo, které se objevilo na filmovém plátně, patřilo rakouské herečce Hedě Kieslerové ve filmu Extáze od českých tvůrců v roce 1932. Evropa si studem zakrývala oči a rozhořčený Adolf Hitler film dokonce zakázal. Česká republika nedrží rekord jen v prvenství filmové nahoty. Dalším vítězstvím je také filmová nahota bývalé první dámy republiky. I když v době, kdy skvělá herečka Dagmar Havlová (tehdy Veškrnová) odhalila své půvaby v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutentag, ještě manželkou prezidenta Václava Havla nebyla. Při pohledu do minulosti českých filmů je jasné, že ukázat divákům intimní partie 'musely' i ty nejslavnější tváře. Pohlédnout na prsa nechaly českého diváka Iva Janžurová, Naďa Konvalinková, Eva Holubová nebo Ljuba Krbová. Rekordmankou českých celebrit ale bude zřejmě Markéta Hrubešová. Její filmová kariéra je totiž nahými ukázkami doslova prošpikovaná. Vzpomínáte na filmy Oznamuje se láskám vašim, Andělské oči, Golet v údolí nebo Sedím na konári? Ani nerozlučná herecká dvojice Vilhelmová - Geislerová se neostýchaly a podprsenky jednoduše nechaly v kostymérně. Tatiana například ve filmu Šeptej, Aňa v Želarech nebo Requiem pro panenku. Nahotou překvapila možná i sama sebe herečka Tereza Brodská. Ta ve své životní herecké příležitosti ve filmu Dvojrole odhodila nejen herecké rozpaky, ale i oblečení. A mnoho let před Terezou podlehla režisérským potřebám nahotiny i její maminka Jana Brejchová ve filmu Zdeňka Podskalského Ďábelské líbánky. Možná by nevěřili svým očím ani dětští fanoušci Dády Patrasové. Ta se svlékla, když ještě nebyla nablízku žížala Jůlie, v seriálu Návštěvníci. A vnady obdivovali diváci i u Daniely Kolářové, Jany Šulcové, Michaely Kuklové nebo Marty Vančurové. I když první filmový snímek s rafinovanými ženskými křivkami málem meziválečná Evropa nepřežila a zasahovat museli i politici, dnes jsou nahá těla v kinematografii téměř nezbytná.