Pokud chtějí mít matky sexy syny, musí si najít vhodného dárce semene, který je také sexy. Podle britských odborníků je totiž atraktivita dědičná a sexy otcové plodí sexy syny. Jenže zatím se to potvrdilo pouze u octomilek. Ty používají genetici jako modelový organismus při prokazování řady dědičných zákonitostí. A odborníci z University of Exeter sledovali skupinku octomilek, které se náhodně pářily. S některými samci se samice pářily velmi ochotně, a to už po dvou minutách, u jiných naopak vyčkávaly i dvě hodiny. Britští genetici tedy usoudili, že samci pářící se po velmi krátké době od setkání se samicí musejí být atraktivnější. Vědci tedy sledovali, jak úspěšní při kopulaci budou samečci těch otců, kteří předtím byli velmi rychlí nebo naopak velmi pomalí. Testy synů byly jednoznačně průkazné. Potomci úspěšných otců byli opět úspěšní, zatímco potomci neúspěšných samců museli opět na svou kopulaci dlouho čekat. "Atraktivita pravděpodobně nemůže být definována individuálními charakteristikami, takže tady není jediný tělesný atribut, na který pohlížejí samice octomilek při páření. Ale je pro ně určitě výhodné mít sexy syny, kteří mají větší šanci přilákat samice a mít více potomků," tvrdí profesor David Hosken, autor studie. Jeho tým také věří, že tento evolučně podmíněný jev bude platit i u dalších živočichů včetně člověka. "Je možné, že atraktivita je dědičná v celé živočišné říši. Dokonce by to mohl být i případ člověka, že nejpřitažlivějších otcové mají také nejžádanější syny, což pro mého syna bude špatná zpráva," s nadsázkou dodal Hosken. Závěry jeho studie byly otištěny v odborném časopise Current Biology.