Tito pánové mají největší počet sexuálních partnerek. Hodným klukům ale zbývá jedna naděje – menšina dívek, která se prostě chová jinak a jíž grázlové odpuzují. A také ty, které touží po věrném vztahu a manželství, tam mají hodní kluci své místo.

Ztělesnění takových negativních vlastností, které ženy fascinují, představuje James Bond autora Iana Fleminga. A právě reprodukční úspěch temných stránek muže je vysvětlením, proč toto chování přečkává do dnešního dne a nebylo evolucí vyloučeno. Ženy totiž raději s grázly souloží a mají s nimi pravděpodobně více dětí.

Narcisové jsou posedlí sami sebou a mají manipulativní povahu, psychopati jsou impulzivní, neustále hledají vzrušení a nebezpečí a jsou necitelní, a lidé s machiavelistickou povahou jsou prolhaní, nečestní a vykořisťovatelští.

Tyto vlastnosti by přitom měly být v tradiční lidské společnosti vnímány jako nevýhoda, která způsobí jeho majiteli izolaci, vyčlenění a zranitelnost. Ale není tomu tak, protože tyto znaky mají svou vnitřní výhodu – přitahují k sexu více žen a produkují více dětí. Takže nemůžou být vyloučeny evolucí.

Prototypem je Bond

Podle psychologa Petera Jonasona z New Mexico State University je typickým představitelem takového muže agent 007. „Je nepříjemný, velmi extrovertní a má rád neustále nové věci – zabíjení lidí a nové ženy,“ tvrdí Jonason.

A Bondové se v lidské společnosti úspěšně množí. Ženy s nimi totiž souloží ochotněji než s hodnými chlapci, takže tito pánové mají více dětí. „Ta strategie podle všeho funguje,“ dodává Jonason.

Grázlové slouží ovšem pouze k sexu. Pro manželství a výchovu malých grázlů si totiž ženy zvolí raději dobře zaopatřené, hodné a věrné pány.