A lidé po sedmdesátce mají dnes mnohem více sexu, než měli stejně staré ročníky před třiceti roky. Také ženy této věkové skupiny jsou dnes se svým milostným životem mnohem spokojenější.

„Postoje jsou dnes mnohem otevřenější a pozitivnější, minimálně mezi samotnými staršími,“ tvrdí Nils Beckham z Univerzity v Göteborgu (Göteborg Universistet).

Studie se opírá o dlouhodobý výzkum ze Švédska, data sbírali vědci mezi sedmdesátníky v letech 1971 až 2001. Na konci studie mělo spokojený sexuální život 68 procent ženatých mužů, na počátku studie to přitom bylo jen 52 procent.

Výraznější vzestup ale pozorovali Švédové u žen, tam došlo ke vzrůstu z třiceti procent sedmdesátiletých manželek spokojených se sexem v sedmdesátých letech na 54 procent v roce 2001. A mezi svobodnými, rozvedenými či ovdovělými sedmdesátnicemi mělo sex v roce 2000 až 2001 12 procent žen. V roce 1971 přitom méně než jedno procento. Podle Beckmana ale nevzrostla jen frekvence sexu, nýbrž také jeho kvalita.

„Doufejme, že to bude inspirovat starší lidi, aby vyhledali pomoc, když budou mít problémy v sexu, a přinutili lékaře a další zdravotnické profesionály, aby si uvědomili, že dokonce i starší lidé mohou být nebo by rádi byli sexuálně aktivní,“ uvedl Beckman v závěru studie.