A v semeni jsou pak mnohem více zastoupeny ty abnormální, které nejsou schopny oplodnit vajíčko. Ghiayth Shayeb z Aberdeen University prozradil, že odborníci měli podezření na tento problém už dříve. Obezita je totiž známa jako rizikový faktor při početí u žen.
Vědci z Aberdeenu rozdělili všechny pacienty do čtyř skupin podle jejich BMI na ty s podváhou, normální postavou, s nadváhou a obézní. Do analýzy výsledků byly zahrnuty také další rizikové faktory jako kouření, pití alkoholu, věk, sociální deprivace a periodická sexuální abstinence před odběrem semene.
Muži ve skupině s BMI 20 až 25 a tedy normální postavou měli vyšší počet normálních spermií než muži z ostatních skupin. Měli také větší celkový objem semene. V koncentracích a hemživosti spermií nebyl mezi skupinami žádný rozdíl.
"Jiné studie uvádějí vztah mezi mužskou obezitou a zvýšeným počtem spermií s poškozenou DNA, což může také souviset se sníženou plodností," uvedl Shayeb. "Muži, kteří se snaží počít dítě, by měli nejprve dosáhnout ideální váhy," dodal expert na plodnost.
Tlouštíci mají nekvalitní semeno
Zpět
na
Statistika hovoří jasně: obézní muži mají méně dětí než ti s normální postavou. Britští vědci teď vysvětlili, proč tomu tak je. Jak mužům přibývá tukových zásob na těle, varlata tvoří méně spermií.