Jde o nejvyšší částku, která kdy byla u ve Štrasburku vysouzena v opatrovnickém sporu.

Případ začal v roce 2004, kdy pan Macready podal v USA žádost o rozvod a česká matka Eva odjela se synem Aidenem (2) zpátky do České republiky. Američan poté požádal soud, aby se dítě na základě Haagské úmluvy upravující mezinárodní únosy dětí vrátilo do USA.

Soud v Brně rozhodl, že se má dítě vrátit do USA, ale odvolací soudy jeho rozhodnutí změnily ve prospěch matky. Soudní znalci totiž dospěli k závěru, že je dítě silně fixováno na matku a mělo by tedy zůstat s ní. Soud pak rozhodl, že se smí otec vídat se synem jen omezeně a to za přítomnosti matky.

Pan Macready poukazoval na to, že by dítě mohlo být matkou popouzeno proti němu a obrátil se a soud ve Štrasburku. Ten rozhodl, že Česko neochránilo Američanovo právo na rodinný život a musí za to zaplatit odškodnění.

České soudy řeší v současnosti dva podobné případy: Kauzu pana Miloše Zedníka, jehož syna odvezla české matka do Spojených států a případ pana Zdeňka Hromádky, jehož dceru odvezla její ruská matka do Petrohradu (Blesk.cz informoval).