Z hrůz, co se tam odehrávaly, se část nacistů zpovídala po skončení druhé světové války před soudem, většině »esesáků« se ale podařilo trestu uniknout a mnoho z nich dožilo spokojeně v utajení…

A právě o nich napsal rakouský historik Gregor Holzinger knihu s názvem Die zweite Reihe (Druhá řada). „Začal jsem sbírat materiály o té době, což samo o sobě zabralo několik let. Měl jsem více důvodů, proč jsem se do té knížky pustil. Hlavně jsem ale chtěl zjistit, co s pachateli z Mauthausenu po válce bylo,“ vysvětlil Holzinger na setkání v Linci, kde publikaci představoval.

„Navíc když se setkáte s lidmi, které ten koncentrák poznamenal, nebo o nich čtete, máte najednou pocit, že jim to dlužíte,“ dodal. Ve své knize píše o více než třicítce bestií z Mauthausenu nepříliš známých jmen jako např. Karl Schulz, Karl Chmielewski, Franz Ziereis či Georg Bachmayer.

„Lidé ty muže neznají tak jako třeba Göringa, Rudolfa Hesse nebo Himmlera, to ale neznamená, že nebyli stejně nebezpeční. Neštítili se ničeho a páchali strašné věci,“ říká Holzinger. „Mnozí z nich později tvrdili, že se na žádných zvěrstvech nepodíleli a že o ničem nevěděli. Necítili žádnou vinu. Naučili se prostě žít životem ve lži a nakonec v tu lež sami uvěřili. Měli pak pocit, že nic špatného vlastně neudělali.“

Karl Schulz

Karl Schulz.
Autor: Die zweite Reihe, Profi media.cz, J. Poláček

  • * 9. září 1902, Eberswalde † 8. října 1984, Mettmann
  • Vyučen: Zámečník, později pracoval u policie
  • SS číslo: 400.037
  • NSDAP číslo: neznámé

Vedoucí politického oddělení v Mauthausenu, kde měl na starosti výslech vězňů. Jeho manželka Klára s ním žila v Mauthausenu od roku 1943, tu tam ale nakonec nechal a noc před osvobozením koncentráku Američany utekl raději s milenkou a českým vězněm-asistentem Janem Krutišem do Čech. Pak se skrýval pod falešným jménem Karl Müller v Kolíně nad Rýnem. Podle Krutiše byl Schulz druhým nejmocnějším mužem v lágru a žil si v něm jako král. Dopadli ho v roce 1956 a dlouho ho pak soudili, po vleklém procesu vyfasoval pouhých 15 let (dokázali mu jeden pokus o vraždu a devět případů napomáhání, přestože se probíraly u soudu tisíce případů zplynovaných či zastřelených osob). Od soudu odešel jako svobodný muž, jelikož si ty roky odseděl už předtím ve vazbě.

Karl Chmielewski

Karl Chmielewski.
Autor: Die zweite Reihe, Profi media.cz, J. Poláček

  • * 16. července 1903, Frankfurt nad Mohanem † 1. prosince 1991, Bernau
  • Vyučen: Sochař
  • SS číslo: 63.950
  • NSDAP číslo: 1.508.254

Velitel tábora Gusen. Obzvláště brutální člen nacistického komanda. Holdoval alkoholu a pak si vztek vybíjel na vězních. Znásilňoval ženy a pak je bezcitně posílal na smrt, osobně se podílel na vraždění a zneužívání vězňů. Za to si vysloužil přezdívku Ďábel z Gusenu. V roce 1 9 5 3 byl odsouzen k roku vězení, další soud s ním se konal v r. 1961, kde Chmielewski vyfasoval doživotí. Jenže v březnu 1979 byl propuštěn…

Franz Doppelreiter

Franz Doppelreiter.
Autor: Die zweite Reihe, Profi media.cz, J. Poláček

Vyškolil se jako textilář, ale už v sedmnácti letech se přidal k SS. Aktivně se podílel na týrání a zabíjení vězňů. Po válce byl odsouzen k trestu smrti oběšením, ale trest byl nakonec odložen, jelikož ho ještě potřebovali jako svědka v procesu vražd v jiném koncentračním táboře – Dachau.Nakonec mu byl trest změněn a Doppelreiter vyfasoval doživotí, to mu ale nakonec spolkový prezident Theodor Körner odpustil. Doppelreiter odjel do Německa, oženil se a začal pracovat ve Volkswagenu. Až v roce 2005 na něj upozornila televize ZDF a vydala s ním rozhovor s názvem Psychologický profi l pachatele – Franz D., esesák z Mauthausenu. V bestiálním chování, kterého se dopouštěl v koncentráku, neviděl žádnou vinu a necítil lítost. Tvrdil, že ho zřejmě poznamenalo těžké dětství…

Franz Ziereis

  • 13. srpna 1905, Mnichov † 24. května 1945, Gusen
  • Vyučen: Ochodník
  • SS číslo: 276.998
  • NSDAP číslo: 5.716.146

Velitel celého komplexu Mauthausen/ Gusen. Sehrál hlavní roli při výstavbě plynových komor. O jeho krutosti svědčí i to, že svému jedenáctiletému synovi dovolil střílet vězně zepředu. po osvobození tábora se mu se synem i manželkou podařilo utéct, brzy ho ale našli. Při dalším pokusu uprchnout byl postřelen a zemřel v nemocnici ve městě Gusen.

Georg Bachmayer

Georg Bachmayer
Autor: Die zweite Reihe, Profi media.cz, J. Poláček

  • 12. května 1913, Fridolfing † 8. května 1945, Priehetsberg
  • Vyučen: Pomocný pracovník
  • SS číslo: 69.535
  • NSDAP číslo: 3.204.530

Šéf zajateckého tábora. Přeživší vězni ho líčili jako jednoho z nejsurovějších mužů v táboře. Jeho úkolem bylo hlídat vězně, dohlížet na pořádek, čistotu a kázeň. „Ujistil nás, že Mauthausen ještě nikdo neopustil živý a že jediná cesta ven je komínem,“ vzpomíná v knize Čech Miloš Vítek, který byl v táboře vězněn. Jeho specialitou bylo vypouštět na vězně své dogy a pak se dívat, jak je zaživa trhají. Po válce spáchal sebevraždu.

Fotogalerie
13 fotografií