Martin Schoeller je profesionální fotograf známý především pro portrétové fotografie, krom kulturistek mu už zapózovali i Barrack Obama, Bill Clinton, či Angelina Jolie. O svém díle říká: "Snažím se zachytit zranitelnost, kterou vidím a cítím z lidí, když s nimi jsem. Chci zachytit složité emoce, které se skrývají za jejich maskou."

Ženská kulturistika se traduje od šedesátých let minulého století. První soutěž se uskutečnila v Americe až v roce 1978 a rozhodčí při ní udělovali body jen na základě svalstva účastnic.

Dodnes v soutěži panují striktní pravidla. Ženy musí nosit dvoudílný kostým, zakázány jsou brýle, žvýkačky, ozdoby do vlasů a šperky, až na náušnice při závěru soutěže.

Průběh soutěže v kulturistice probíhá různě podle kategorií. Během té klasické účastnice předvádí nacvičenou sestavu za přítomnosti hudby, při které pózují tak, aby co nejlépe vynikly jejich svaly. Rozhodčí pak posuzují symetrii postavy, tvar, proporce, postoj i estetičnost celého projevu.

1 fotografie