Stále častěji musejí lékaři vyvolávat porod u žen uměle. Přitom stačí velmi jednoduchá a přirozená věc, jakou je pohlavní styk. Pokud ženy ke konci těhotenství souloží, často se dítě začne drát na svět ve správný okamžik. Naopak sexuálně abstinující rodičky musejí spoléhat na pomoc lékařů. Pokud dítě nechce na svět do jednačtyřicátého týdne těhotenství, porodníci vyvolají kontrakce dělohy uměle. Přirozený porod nastává zhruba v osmatřicátém až čtyřicátém týdnu těhotenství. Ale u sexuálně abstinujících matek velmi často nedojde k porodu ještě ani jednačtyřicátý týden. Malajští experti přinesli první vědecké důkazy o tom, že pohlavní styk na konci gravidity může přispět k přirozenému průběhu porodu. Dotkor Peng Chiong Tan, z University of Malaya v hlavním městě Kuala Lumpur, sledoval dvě stovky těhotných žen bez komplikací. Ty musely po dobu gravidity zaznamenávat svůj sexuální život s manželem či partnerem. Pohlavní styk po šestatřicátém týdnu těhotenství mělo osmapadesát procent sledovaných rodiček. Průměrně v tomto období až do porodu souložily čtyřikrát. Uměle vyvolaný porod potřebovalo téměř třicet procent sexuálně abstinujících matek, zatímco u sexuálně aktivních žen lékaři zasahovali jen v sedmi procentech případů. Lékaři proto doporučují sexuální aktivitu na konci těhotenství. "Pokud je žena zdravá a gravidita pobíhá bez problémů, měla by ke konci souložit. Aktivní rodičky totiž v devadesáti procentech případů samy porodí před jedenačtyřicátým týdnem těhotenství," tvrdí doktor Tan. Vše má ale svou míru. U žen velmi aktivních, které souložily vícekrát než jednou týdně, došlo naopak k prodloužení těhotenství a většina z nich vyžadovala uměle vyvolané kontrakce. Během soulože a orgasmu se do těla uvolňují látky, které jsou podobné hormonu oxytocinu. Ten právě vyvolává kontrakce svaloviny v děloze a startuje porod.