Sexuální hormony se objevují až v pubertě - MÝTUS

Ještě před narozením se díky vlivu genů tyto látky začínají aktivovat. Mimo jiné působí na rozdělení mužských a ženských genitálií a připravují uvnitř těla vše, co budeme potřebovat v pubertě. Když to všechno zařídí, ukládají se k spánku, ze kterého je vzbudí právě dospívání.

Mužský přechod je stejný jako ženský - MÝTUS

Produkce testosteronu v mužských varlatech od 25 let klesá. Přestože tento proces kulminuje také jako u žen po padesátce, má to mnohem méně důsledků než to, že u žen ustává hormonální činnost. Muži nemají tolik fyzických potíží. Ženy trpí nespavostí, únavou, přibýváním na váze, nezájmem o sex a návaly horka. Muži takové problémy nemají.

Kvůli prolaktinu se ženy rády mazlí - PRAVDA

Tento hormon řídí tvorbu mléka během kojení. Zároveň tlumí zrání vajíčka ve vaječníku, a tak chrání před otěhotněním. Objevuje se už v těhotenství a jeho vlivem žena prý cítí něžné spojení s dítětem. Často se uvolňuje i při sexuálním styku. Proto jsou ženy po něm náchylné k mazlení a své něžnosti místo dítěti věnují muži.

Jen ženám koluje v krvi estrogen - MÝTUS

Stejně jako dívky v pubertě mají částečně v těle mužský hormon testosteron, někteří mladí muži zase mají ženský estrogen. Jejich těla jsou pak oblá, bez svalů a říká se, že mají skoro ženská prsa.

Užívání testosteronu je jako viagra - MÝTUS

Nefunguje to. A navíc jeho užívání není bezpečné. Ve sportu jsou podobné přípravky zakázané. Přesto se zneužívají tam, kde chtějí mít sportovci mužně vyrýsovanou postavu.

Sexuální apetit žen se řídí hladinou hormonů - PRAVDA

Mnoho žen cítí na vlastní kůži, že mají chuť na sex v první fázi svého cyklu a pak těsně před ovulací. Hladina estrogenu je v tu dobu na vrcholu. Pak zase mírně klesá. Po menopauze jde sexuální apetit prudce dolů.

I po menopauze mají ženy sexuální hormony - PRAVDA

Vaječníky sice přestávají produkovat estrogen, ale ten se částečně udržuje v tuku, játrech, nadledvinkách a dalších orgánech. Díky němu je zvlhčována vagina a kosti se udržují v dobré kondici. Mají-li ženy malé zásoby estrogenu, je třeba dodávat ho zvenčí v podobě hormonální léčby.