Podle neurologů se jedná o fenomén způsobený jistou chybou v nervové soustavě. Takže jakmile se začne mozek zabývat erotickými představami, spustí se rovněž proces vedoucí k pšikání. Problémem často trpí dámy také po orgasmu.

Většina trpících samozřejmě o svém problému mlčí a odmítá o tom mluvit dokonce i s lékařem. Některé případy ale bývají vážné a silné pšikání spouští jakákoli myšlenka na sex.

„Zdá se to určitě jako podivné, ale já si myslím, že tento reflex představuje evoluční relikty v napojování nervového systému, jemuž říkáme autonomní nervový systém. Tohle je věc, kterou nemůžeme ovládat vůlí a která ovládá věci jako náš srdeční rytmus či množství světla procházejícího do našich očí. Někdy se prostě některé signály zkříží a myslím, že to může být tento případ, kdy lidé pšikají při myšlení na sex,“ tvrdí doktor Mahmood Bhutta z oxfordské Kliniky Johna Radcliffa.

Někteří lidé pšikají už při pomyšlení na sex, u jiných se něco podobného spouští po orgasmu či při něm. Fenomén je lékařům známý, ale považovali ho za velkou vzácnost. Odhalit jeho poměrně častý výskyt v populaci pomohl až internet. Když totiž doktor Bhutta založil chatovací místnost určenou lidem s podobným problémem, najednou se přihlásily stovky postižených.

Lidé pšikají také v reakci na sluneční světlo, při prázdném či plném žaludku i při nutkání k vyměšování.

Studii otiskl odborný časopis Královské lékařské společnosti.